Мэдээ:
  • Төрөлт: Улсын хэмжээнд 2019 оны эхний 7 сарын байдлаар 44 960 эх төрсөн нь өнгөрсөн оны мөн үеэс 306 төрөлтөөр буюу 0.7 хувиар өссөн байна. Амьд төрсөн хүүхэд: 2019 оны эхний 7 сарын байдлаар улсын хэмжээнд 45 308 хүүхэд амьд төрсөн нь өнгөрсөн оны мөн үеэс 359 хүүхдээр буюу 0.8 хувиар өсчээ. Амьд төрсөн хүүхдийн 23 159 буюу 51.1 хувь нь хүү, 22 149 буюу 48.9 хувь нь охин байна. Эхийн эндэгдэл: Улсын хэмжээнд 2019 оны эхний 7 сарын байдлаар эхийн эндэгдлийн 10 тохиолдол бүртгэгдэж, 100 000 амьд төрөлтөд 22.1 байгаа нь өнгөрсөн оны мөн үеэс 2 тохиолдлоор буюу 100 000 амьд төрөлтөд 4.6-оор буурсан байна. Нялхсын эндэгдэл: Улсын хэмжээнд 2019 оны эхний 7 сарын байдлаар нялхсын эндэгдлийн 599 тохиолдол бүртгэгдэж, 1 000 амьд төрөлтөд 13.2 ногдож байгаа нь өнгөрсөн оны мөн үетэй харьцуулахад 10 тохиолдлоор буюу 1 000 амьд төрөлтөд 0.3-оор буурсан үзүүлэлттэй байна. Тав хүртэлх насны хүүхдийн эндэгдэл: Улсын хэмжээнд 2019 оны эхний 7 сарын байдлаар тав хүртэлх насны хүүхдийн эндэгдлийн 720 тохиолдол бүртгэгдэж, 1 000 амьд төрөлтөд 15.9 ногдож байгаа нь өмнөх оны мөн үетэй харьцуулахад 37 тохиолдлоор буюу 1 000 амьд төрөлтөд 0.9-оор буурсан байна. Нас баралт: 2019 оны эхний 7 сарын байдлаар улсын хэмжээнд нас баралтын 9 933 тохиолдол бүртгэгдсэн нь өнгөрсөн оны мөн үеэс 116 тохиолдлоор буурсан байна. Нийт нас баралтын 6 027 тохиолдол буюу 60.7 хувь нь эрэгтэй, 3 906 буюу 39.3 хувь нь эмэгтэй байна. Халдварт өвчин: Улсын хэмжээнд 2019 оны эхний 7 сарын байдлаар 26 төрлийн 25 976 халдварт өвчний тохиолдол бүртгэгдэж, 10 000 хүн амд 80.2 ногдож байна. Өмнөх оны мөн үеэс 1050 тохиолдлоор буюу 10 000 хүн амд ногдох өвчлөл 1.8-оор нэмэгдсэн байна.
2018.12.19-төрөлжсөн төгсөлт-сувилагч
Оноо Шифр Шалгалтын үр дүн Сургалтын нэр Овог  Нэр
13 94 1001 Тэнцсэн Арьсны сувилахуй Ганбаатар Мягмарсүрэн
12 96 1002 Тэнцсэн Арьсны сувилахуй Улаанхүүхэн Туяацэцэг
72 89 1003 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Батсайхан Даваасүрэн
71 93 1004 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Роолон Даваасүрэн
66 97 1005 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Батболд Мөнхнасан
60 100 1006 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Бямбаа Нэргүй
65 98 1007 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Гансүх Нямзаяа
68 96 1009 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Дэлгэрсуурь Отгонбаяр
67 97 1010 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Цогбадрах Отгонжаргал
61 100 1011 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Бат-Өлзий Оюундарь
70 95 1012 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Сэлэнгэсайхан Содцэцэг
62 100 1013 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Түвдэнням Тэрбиш
64 99 1014 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Дамдинсүрэн Урангоо
69 96 1015 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Цэрэндагва Цэгмэд
63 100 1016 Тэнцсэн Мэс заслын сувилахуй Энхболд Чанцалбямба
138 90 1018 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Сансархүү Азжаргал
120 98 1019 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Чүлтэмсүрэн Ариунжаргал
132 93 1020 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Бат-Очир Бальдирмаа
135 92 1021 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Баянбилэг Батцэцэг
124 97 1022 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Хөхөө Болор-Эрдэнэ
145 84 1023 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Дашзэвэг Буяндэлгэр
127 96 1024 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Баярсайхан Золзаяа
125 97 1025 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Хайрам Көкө
128 96 1026 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Батсайхан Мандахбаяр
136 92 1027 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Лхагвасүрэн Мөнхцацрал
146 94 1028 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Гэрэлчулуун Мөнхцэцэг 
131 94 1029 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Ганбат Отгонцэцэг
126 97 1030 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Баянцогт Өнөрмаа
139 90 1031 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Тогос Сансар
121 98 1032 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Намжилмаа Сарантуяа
144 86 1034 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Ширбазар Сэвжидмаа
137 91 1035 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Журсаа Урансанаа
133 93 1036 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Дэлгэр Уранчимэг
122 98 1037 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Дорж-Аюуш Цэвэлмаа
129 96 1038 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Дандар Цэдэнхүү
140 90 1039 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Гэрэлхүү Шинэжаргал
130 96 1040 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Дондовдаш Эрдэнэзул
123 98 1041 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Цасчихэр Эрдэнэтуяа
105 98 1042 Тэнцсэн Хөнгөвчлөх эмчилгээний сувилахуй Лхасүрэн Мөнхтуяа
106 92 1043 Тэнцсэн Хөнгөвчлөх эмчилгээний сувилахуй Цэнд-Аюуш Мягмаржав
21 99 1044 Тэнцсэн Гэмтэл согогийн сувилахуй Хишигдорж Ариунтуяа
17 100 1045 Тэнцсэн Гэмтэл согогийн сувилахуй Батчулуун Буян-Орших
22 98 1046 Тэнцсэн Гэмтэл согогийн сувилахуй Согдог Отгонсүрэн
18 100 1047 Тэнцсэн Гэмтэл согогийн сувилахуй Бүрэнжаргал Цэрэнсүрэн
23 98 1048 Тэнцсэн Гэмтэл согогийн сувилахуй Дамба Энхбаяр
19 100 1049 Тэнцсэн Гэмтэл согогийн сувилахуй Энхболд Энхмаа
20 100 1050 Тэнцсэн Гэмтэл согогийн сувилахуй Бүдшир Эрдэнээ
171 94 1051 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Чанцалдулам Алтан-Од
177 87 1052 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Содном-Иш Алтантуяа
165 98 1053 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Баваасүрэн Алтанцэцэг
173 91 1054 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Жаргалсайхан  Амарцэцэг
168 97 1055 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Мягмар Бум-Аюуш
162 100 1056 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Ашай Бүлдирген
163 99 1057 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Шинэнжав Бямбазаяа
174 90 1058 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Болормаа Ганзаяа
175 90 1059 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Бат-Эрдэнэ Дэлгэрмаа
166 98 1061 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Жаргал Оюундарь
164 99 1062 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Хасбаатар Саранзаяа
169 97 1063 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Очирбат Сарантуяа
170 97 1064 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Өлзий-Орших Цэзэн
172 94 1065 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Дүгэрсүрэн Эрдэнэчимэг
14 97 1066 Тэнцсэн Бичил амь судлалын техникч Бархас Ариунжаргал
15 94 1068 Тэнцсэн Бичил амь судлалын техникч Бямбасүрэн Энхтуяа
153 95 1069 Тэнцсэн Чих хамар хоолойн сувилахуй Мянгад Бүрэнцагаан
151 96 1070 Тэнцсэн Чих хамар хоолойн сувилахуй Дарамбазар Ившинхорлоо
150 97 1071 Тэнцсэн Чих хамар хоолойн сувилахуй Дашням Наранханд
152 96 1072 Тэнцсэн Чих хамар хоолойн сувилахуй Сангаа Нэргүй
155 94 1073 Тэнцсэн Чих хамар хоолойн сувилахуй Жаргал Отгонцэцэг
154 95 1074 Тэнцсэн Чих хамар хоолойн сувилахуй Самбуудаваа Оюунсүрэн
149 99 1075 Тэнцсэн Чих хамар хоолойн сувилахуй Сумъяа Оюунханд
156 94 1076 Тэнцсэн Чих хамар хоолойн сувилахуй Баасанжав Уранбайгаль
148 100 1077 Тэнцсэн Чих хамар хоолойн сувилахуй Эрдэнэсүрэн Эрдэнэсувд
158 99 1078 Тэнцсэн Эд судлалын техникчийн сургалт Мөнхжаргал Ариунзаяа
157 100 1079 Тэнцсэн Эд судлалын техникчийн сургалт Баттулга Баасанжаргал
161 97 1080 Тэнцсэн Эд судлалын техникчийн сургалт Батцэнгэл Оюун-Эрдэнэ
159 99 1081 Тэнцсэн Эд судлалын техникчийн сургалт Энхболд Энхдөлгөөн
58 92 1082 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Отгонбаяр Анхтуяа
49 98 1083 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Оюун-Эрдэнэ Ариунзаяа
56 95 1085 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Очирсүрэн Базарсад
54 96 1086 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Чадраабал Долгорсүрэн
57 95 1087 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Пүрэвсүрэн Дэмбэрэлдолгор
45 100 1088 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Цолмон Жаргал 
55 96 1089 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Лхавгасүрэн Золзаяа
46 100 1090 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Сувд-Очир Мандалжав
52 97 1091 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Норовсамбуу Оюунсувд
50 98 1092 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Нямсүрэн Тунгалаг
53 97 1093 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Оюунтуяа Уранчимэг
47 100 1094 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Санаанэмэх Хоролсүрэн
48 100 1095 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Батдэлгэр Цэрэндулам
51 98 1096 Тэнцсэн Мэдээгүйжүүлгийн сувилахуй Батсүх Энхцэцэг
75 99 1098 Тэнцсэн Нүдний сувилахуй Энхтүвшин Индра
77 94 1099 Тэнцсэн Нүдний сувилахуй Буянтогтох Оюуннанаа
79 90 1100 Тэнцсэн Нүдний сувилахуй Батчулуун Нарангэрэл
78 94 1101 Тэнцсэн Нүдний сувилахуй Самааяа Энхцэцэг
85 85 1102 Тэнцсэн Нүүр амны сувилахуй Болдбаатар Булгамаа
82 89 1103 Тэнцсэн Нүүр амны сувилахуй Бор  Нарантуяа
84 86 1104 Тэнцсэн Нүүр амны сувилахуй Шагдар Наранцэцэг
81 93 1106 Тэнцсэн Нүүр амны сувилахуй Рэгзэн Цэрэндаш
  94 1108 Тэнцсэн Яаралтай тусламжийн сувилахуй Баттулга Цэрэндолгор
88 96 1110 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Саранцэцэг Байгалмаа
94 92 1111 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Нэргүй Бат-Амгалан
87 97 1112 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Дэмбэрэл Батзаяа
89 96 1113 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Бавуу Ганчимэг
92 93 1114 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Энхжаргал Нандинцэцэг
86 99 1115 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Нацагдорж Оюунбилэг
90 95 1118 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Бямбаа Уянга
93 93 1119 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Лхагвамягмар Шижиртунгалаг
91 94 1120 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Батсүх Энхжаргал
95 75 1122 Тэнцсэн Нярайн сувилахуй Даваасүрэн Янжинсүрэн
107 95 1123 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Тилеубай Айтолхын 
112 94 1124 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Нямцоож Болорзаяа
108 95 1125 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Дунхүү Лүндэгмаа
115 93 1126 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Батбаяр Мөнхзул
116 93 1127 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Гансүх Нарантуяа
118 70 1128 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Хандсүрэн Нямдаваа
109 95 1129 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Батбаяр Одгэрэл
117 93 1130 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Раднаа Оюунбилэг
110 95 1131 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Оросоо Оюун-Эрдэнэ
113 94 1132 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Эрдэнэчимэг Соёлмаа
111 95 1134 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Очирпүрэв Энхмаа
5 96 1157 Тэнцсэн Ариутгагчийн сургалт  Гомбодорж Ариунаа
6 96 1158 Тэнцсэн Ариутгагчийн сургалт  Дүйсенбай Болат
8 94 1159 Тэнцсэн Ариутгагчийн сургалт  Оюун Болортуяа
7 96 1160 Тэнцсэн Ариутгагчийн сургалт  Гантулга Буяндэлгэр
3 97 1162 Тэнцсэн Ариутгагчийн сургалт  Пүрэвдорж Золзаяа
1 98 1163 Тэнцсэн Ариутгагчийн сургалт  Оюун Мөнгөн-Эрдэнэ
9 94 1164 Тэнцсэн Ариутгагчийн сургалт  Уламбаяр Намжилмаа
2 98 1165 Тэнцсэн Ариутгагчийн сургалт  Ганболд  Тунсагмаа
4 97 1168 Тэнцсэн Ариутгагчийн сургалт  Лутбаатар Хонгорзул
40 93 1169 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Өлзийсайхан Амаасүрэн
33 97 1170 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Мянган Амаржаргал
42 92 1171 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Өлзийбаяр Ариунзаяа
30 98 1172 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Бямбаренчин Ичинхорлоо
34 97 1173 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Хуаныш Маржангүл
41 93 1174 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Энхсаруул Мөнхзул
24 100 1175 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Дэлгэрбат Мөнхчимэг
31 98 1176 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Ганбат Мядагмаа
43 89 1177 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Амгаабазар Нямгэрэл
35 97 1178 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Дашдаваа Одонтуяа
32 98 1179 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Биньеэ Отгон
37 96 1180 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Дорж Отгонтуяа
36 97 1181 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Банзрагч Оюунжаргал
26 99 1182 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Сүхбаатар Сайнбилэг
27 99 1183 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Баадай Саруулзаяа
38 96 1184 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Бямбажав Сэргэлэн
39 94 1185 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Лхагвасүрэн  Уранцэцэг 
  95 1186 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Рагчаа Цэвээндарь
28 99 1187 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Чулуунбат Чулуунцэцэг
29 99 1188 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Гантөмөр Энэрэл
25 100 1189 Тэнцсэн Дархлаажуулалтын сувилахуй Батбаяр Энхжаргал
101 98 1190 Тэнцсэн Халдварт өвчний сувилахуй Цамба Ариунжаргал
102 98 1191 Тэнцсэн Халдварт өвчний сувилахуй Цэвээн-Очир Ариунжаргал
99 99 1192 Тэнцсэн Халдварт өвчний сувилахуй Баянхөвүүн Батчимэг
100 99 1193 Тэнцсэн Халдварт өвчний сувилахуй Мөнхбат Булгантамир
104 93 1194 Тэнцсэн Халдварт өвчний сувилахуй Гочоо Энхжаргал
103 97 1195 Тэнцсэн Халдварт өвчний сувилахуй Батсайхан Эрдэнэсувд
167 98 9001 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Рэгзэн Мөнхнаран
160 98 9002 Тэнцсэн Эд судлалын техникчийн сургалт Энхээ Гандашгүйцэцэг
176 90 9003 Тэнцсэн Эрчимт эмчилгээний сувилахуй Өсөхбаяр Мягмарсүрэн
184 97 9004 Тэнцсэн Лабораторийн техникч сургалт Мөнхбаят Эрдэнэбулган
183 98 9005 Тэнцсэн Яаралтай тусламжийн сувилахуй Жаргалсайхан  Болормаа
134 93 9006 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Дашдондов Дорждагва
143 87 9007 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Бэхбат Отгонсамбуу
142 88 9008 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Цэрэндорж Шагдарсүрэн
141 89 9009 Тэнцсэн Цус, хавдрын сувилахуй Насанпил Урмандах
114 94 9010 Тэнцсэн Хүүхдийн сувилахуй Хуанган Бурберген
181 96 9011 Тэнцсэн Яаралтай тусламжийн сувилахуй Самбуу  Жаргалтуяа
76 99 9012 Тэнцсэн Нүдний сувилахуй Ганбат Алтанзаяа
83 88 1105 Тэнцсэн Нүүр амны сувилахуй Лхагвадэмбэрэл Отгонжаргал
179 100 1107 Тэнцсэн Яаралтай тусламжийн сувилахуй Өлзийдэлгэр Мөнгөнцэцэг
180 99 1109 Тэнцсэн Яаралтай тусламжийн сувилахуй Баярхүү Уянгаа